W dniach 14-15 maja 2019 w auli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu odbyła się kolejna edycja Festiwalu Muzycznego „MIKROFON I TY”. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV – VII oraz gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich województwa opolskiego.

Głównym celem festiwalu, którego współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, jest popularyzacja i promocja polskiej piosenki, prezentacja umiejętności wokalnych i instrumentalnych młodych wykonawców, a także wymiana doświadczeń między wykonawcami oraz nauczycielami.

Oceną wystąpień uczestników zajęło się jury w następującym składzie:
p. Stefania Jagło – konsultant MODN w Opolu,
p. Halina Brodziak – nauczyciel muzyki i zajęć artystycznych w PSP 5 w Opolu oraz
p. Grażyna Dudek – nauczyciel PSP 5 w Opolu.

Jurorzy, wystawiając noty za umiejętności wokalne młodych artystów, brali pod uwagę dykcję, intonację, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny wykonywanej piosenki. Uczestnikom przyznano miejsca I, II, III, dyplomy i pamiątkowe medale. Nauczyciele – opiekunowie uczniów otrzymali pisemne podziękowania.

Uczestnikami festiwalu byli uczniowie następujących szkół podstawowych:

PSP nr 5, 9, 10, 14, 15, 26, 29, 30 z Opola,

a także z najdalszych zakątków Opolszczyzny: PSP z Brzegu, Kędzierzyna – Koźle, Brynicy, Dalachowa, Grodkowa, Grodźca, Jędrzejowa, Kolnicy, Landzmierza, Łubnian, Ozimka i Praszki.

W kategorii gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne wystąpili uczniowie:

PG 1, PLO nr 5, 9, Zespołu Szkół Budowlanych i Ekonomicznych z Opola

oraz uczniowie z Kędzierzyna – Koźle i Praszki.

Na festiwalowej scenie zaśpiewało ogółem 32 solistów, 5 duetów, 1 trio oraz 10 zespołów, w sumie ok. 100 wykonawców. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny oraz duże zdolności muzyczne. Utwory śpiewane przez wykonawców były zaczerpnięte z różnych półek, aczkolwiek każdy z nich trafiał głęboko w serca. Specjalne statuetki powędrowały do szkół PSP 29, PSP 10 i PLO nr 5 z Opola.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i do zobaczenia na Gali Opolskich
Ogrodów Talentów.