Na kilka dni przed świętem niepodległości uczniowie klasy 5g wybrali się wspólnie z wychowawcą p. Elizą Kozyrą i p. Grażyną Dudek na jesienny spacer po Opolu w poszukiwaniu oznak zbliżającego się święta. Oficjalne uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędą się 10. i 11. listopada w Katedrze Opolskiej i pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na Placu Wolności w Opolu. Dało się jednak zauważyć, że miasto jest już przygotowane do uroczystego świętowania: przystrojone biało – czerwonymi flagami, przygotowane do inscenizacji historycznych wydarzeń. Skanując kody QR umieszczone na znanych obiektach miasta uczniowie poznawali historię wybranych zabytków Opola. Przypadkowo znaleźliśmy się w pobliżu ekipy filmowej, kręcącej serial kryminalny „Szadź” z Opolem w tle. Film ukaże się wiosną przyszłego roku na platformie internetowej player.pl., a jesienią w telewizji TVN. To był naprawdę ekscytujący spacer!!!