W piątek 22.11.2019 r. uczniowie klasy 2d i 4c wraz z nauczycielami języka niemieckiego p. Anną Kansy i p. Agnieszką Rossa-Żebranowicz uczestniczyli w Bibliotece Austriackiej w Opolu w warsztatach literackich z baśnią braci Grimm „Jaś i Małgosia” połączonych z wystawą o historii pierników pt.: „Pierniki – Podróż do krainy zmysłów”.

W ramach warsztatów uczniowie poznali historię pierników, dowiedzieli się m.in. skąd wywodzi się nazwa „piernik”. Dowiedzieli się również, że kiedyś – dawno temu – istniał zawód „piernikarza” i „snycerza”. Pani z biblioteki oprowadzała dzieci po wystawie, gdzie można było zobaczyć różne formy piernikarskie, z których najbardziej rozpowszechnioną były „rękawiczki”. Wszystkie formy były wykonane z drewna. Po powrocie do sali warsztatowej odbył się krótki quiz dotyczący wystawy i historii pierników. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, potrafili odpowiedzieć na każde pytanie. Następnie uczniowie mogli zobaczyć i powąchać różnorodne przyprawy do pierników i poznać ich niemieckie nazwy.

W drugiej części spotkania w bibliotece dzieci wysłuchały baśń pt.: „Hänsel und Gretel” czytaną przez panią prowadzącą w oryginalnej wersji językowej, po czym obejrzały bajkę na tablicy multimedialnej w języku niemieckim. Na zakończenie warsztatów na uczniów czekała wesoła praca plastyczna – ozdabianie pierników na kartce papieru. Ta ostatnia część zajęć sprawiła uczniom najwięcej radości, uwalniając różne emocje. Uczniowie byli zachwyceni „lekcją biblioteczną”.

Opracowała: Anna Kansy

Wczytaj dalsze wczytaj

 

 

godlo

 

logo nowe
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Karola Musioła w Opolu
ul. Majora Hubala 2 45-267 Opole
tel 77 545 32 23; 77 545 32 24  fax: 77 40 30 850
NIP 754 315 63 13

 

© Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Opolu

designed by G. Labisz

grzegorzlabisz@gmail.com

 

BIP